Co robić kiedy zapomnisz wziąć pigułkę antykoncepcyjną?

przez Beauty-Forum
Co robić kiedy zapomnisz wziąć pigułkę antykoncepcyjną

Co robić kiedy zapomnisz wziąć pigułkę antykoncepcyjną? Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej to duży stres dla kobiet, które korzystają z tej metody antykoncepcji. Zanim jednak zaczniemy panikować, warto poznać kilka podstawowych zasad, które wyznaczą nasze dalsze postępowanie.

Zapomniałam zażyć pigułkę antykoncepcyjną, co teraz?

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej to duży stres dla kobiet, które korzystają z tej metody antykoncepcji. Nadmiar obowiązków, tempo życia lub zmiana standardowego rozkładu dnia (np. w czasie urlopu) sprawia, że czasem zapominamy o podstawowych rzeczach, jak przyjęcie tabletki antykoncepcyjnej. Zanim jednak zaczniemy panikować, warto poznać kilka podstawowych zasad, które wyznaczą nasze dalsze postępowanie.

Regularność przede wszystkim

Podstawą skuteczności antykoncepcji hormonalnej jest jej regularne przyjmowanie – najlepiej, aby zażywana była zawsze o tej samej godzinie. Taki system przyjmowania preparatów hormonalnych jest niezbędny dla ich skutecznego działania. Każde pominięcie tabletki lub też wydłużenie przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami zwiększa ryzyko wystąpienia owulacji, a w konsekwencji zapłodnienia i ciąży. Co zrobić, jeśli zapomnimy o przyjęciu tabletki?

Sprawdź czas opóźnienia i rodzaj tabletki

Przede wszystkim należy zastanowić się, ile czasu minęło od chwili, gdy powinnyśmy zażyć tabletkę. Od tego zależy, co możemy zrobić później. Jeśli minęło mniej niż 12 godzin od normalnej pory przyjmowania tabletki, należy niezwłocznie wziąć zaległą pigułkę, a kolejne przyjmować już o stałej porze. Jeśli preparat, który stosujemy zawiera tabletki placebo i zapomniana tabletka jest właśnie jedną z nich – również nie ma się czym martwić. Te pigułki nie zawierają hormonów, a ich zadaniem jest wyrobienie nawyku codziennego przyjmowania tabletek. A co jeśli minęło więcej niż 12 godzin opóźnienia w przyjęciu tabletki czynnej?

Zweryfikuj, który to tydzień

Taka sytuacja wymaga dłuższego zastanowienia. Ważne jest, w którym dniu przyjmowania tabletek obecnie jesteśmy.

W dniach 1-7

Jeśli jest to pierwszy tydzień z nowego opakowania i uprawiałyśmy seks w ciągu poprzednich 7 dni przed pominięciem tabletki – należy skonsultować się z lekarzem – ginekologiem, istnieje bowiem ryzyko zajścia w ciążę. Jeśli jednak nie doszło do współżycia – należy wziąć zaległą pigułkę, a przez następne 7 dni stosować mechaniczną antykoncepcję (np. prezerwatywę).

W dniach 8-14

W przypadku pominięcia tabletki w drugim tygodniu przyjmowania, należy niezwłocznie wziąć zaległą pigułkę, nawet jeśli oznaczałoby to przyjęcie dwóch tabletek na raz. Przez następne 7 dni trzeba stosować w trakcie współżycia prezerwatywę albo inną mechaniczną antykoncepcję, a następne tabletki przyjmować już o stałej porze.

W dniach 15-21

Natomiast jeśli jest to 3. tydzień przyjmowania tabletek, należy dokończyć tabletki z bieżącego opakowania i rozpocząć kolejne, bez robienia 7-dniowej przerwy lub bez przyjmowania tabletek placebo. Podczas stosowania kolejnego opakowania może pojawić się plamienie, a po jego zakończeniu powinno wystąpić krwawienie lub plamienie. Jeśli nie wystąpi, może to wskazywać na ciążę, dlatego należy zgłosić się do ginekologa.

Korzystaj z pomocy

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej to stresująca sytuacja dla każdej kobiety. Warto pamiętać, że sposób postępowania w takim przypadku jest opisany w ulotce dołączonej do każdych tabletek. W razie wątpliwości skontaktujmy się z lekarzem. Przede wszystkim należy jednak zadbać o systematyczność w przyjmowaniu tabletek. Jeśli obawiamy się, że same możemy nie pamiętać o regularnym zażywaniu pigułek, można ściągnąć aplikację, która będzie przypominała nam o konieczności przyjęcia tabletki. Świetnie sprawdzi się również standardowy budzik w telefonie, a dla zwolenniczek tradycyjnych metod dobrym rozwiązaniem będą fiszki – przyczepiane np. na lustrze. Ważne jest również miejsce przechowywania tabletek – jeśli położymy je obok innych przedmiotów codziennego użytku (szczoteczka do zębów czy krem do twarzy), łatwiej nam będzie pamiętać o ich regularnym przyjmowaniu.

Doustna antykoncepcja hormonalna to jedna z bardziej skutecznych metod antykoncepcji. Aby jednak jej skuteczność była najwyższa, konieczne jest przestrzeganie „żelaznych” zasad podczas ich stosowania. Wtedy możemy cieszyć się udanym życiem seksualnym, bez obaw o nieplanowaną ciążę. Jeśli nie posiadamy ulotki dostarczonej wraz z tabletkami, można skorzystać z internetowych narzędzi, które wskażą sposób postępowania, np. http://antykoncepcjanamiare.pl/antykoncepcja-szyta-na-miare/.

Czytaj także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Informujemy Cię, że przetwarzamy Twoje dane osobowe. Zanim zaczniesz przeglądać naszą stronę, prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami. Akceptuję Więcej