Wypadanie włosów po menopauzie – czy można mu zapobiec?

przez Beauty-Forum
Wypadanie włosów po menopauzie

Osłabienie włosów, ich łamliwość i rozdwajające się końcówki, nadmierne wypadanie włosów i spowolniony ich wzrost – to coraz częstsze problemy. Nie brakuje osób narzekających na zauważalne przerzedzenie fryzury. Przyczyn osłabienia i wypadania włosów może być wiele – poczynając od stresu i niezdrowego stylu życia, poprzez niedobory pokarmowe czy błędy pielęgnacyjne aż po poważne zaburzenia zdrowotne.

Kolejnymi czynnikami predysponującymi są m. in. ciąża i poród czy menopauza. Zatrzymajmy się na moment przy tej ostatniej – wypadanie włosów podczas menopauzy stanowi bowiem problem zdecydowanej większości kobiet. Dlaczego menopauzie towarzyszy znaczne osłabienie włosów. I czy możliwe jest leczenie łysienia menopauzalnego? https://neonia.com.pl/problem-zabieg/leczenie-lysienia/

Dlaczego podczas menopauzy wypadają włosy?

Menopauza to fizjologiczne zjawisko ustania aktywności hormonalnej jajników, co najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Menopauzie towarzyszą charakterystyczne objawy, takie jak: uderzenia gorąca, drażliwość i nerwowość, przyrost masy ciała, nadmierna potliwość czy kołatanie serca. Menopauzie towarzyszy także pogorszenie wyglądu, manifestujące się m. in.:

  • ścieńczeniem skóry i pojawieniem się zmarszczek
  • przesuszeniem skóry i jej skłonnością do podrażnień
  • nadmiernym wypadaniem włosów

Takie niekorzystne zmiany w wyglądzie kobiety wynikają ze spadku poziomu estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Estrogeny regulują tempo podziałów komórkowych, zatem zbyt niski ich poziom prowadzi do spowolnienia produkcji kolagenu i elastyny, a także cennych lipidów budulcowych. Skóra staje się cieńsza i podatna na powstawanie zmarszczek, traci ochronny płaszcz lipidowy, co prowadzi do przesuszenia skóry. Estrogeny odpowiadają także za kondycję włosów. Podczas ciąży, gdy poziom estrogenów wzrasta, każda kobieta może pochwalić się bujnymi i lśniącymi włosami. Przeciwna tendencja zauważalna jest podczas menopauzy – dochodzi do osłabienia włosów i ich nadmiernego wypadania. Niskiemu poziomowi estrogenów towarzyszy zwiększenie poziomu androgenów (męskich hormonów płciowych), co także nasila problemy z przerzedzeniem włosów, a dodatkowo – sprzyja pojawieniu się hirsutyzmu. Mowa o nadmiernym owłosieniu na ciele, zwłaszcza w lokalizacji nietypowej dla kobiet – na brzuchu, piersiach, twarzy.

Wiadomo już, jaka jest zależność: łysienie a menopauza. Pora zatem poznać skuteczne metody wzmacniania włosów, które idealnie sprawdzą się w przypadku łysienia menopauzalnego.

Zabiegi wzmacniające włosy i wspomagające leczenie łysienia

W przypadku nadmiernego wypadania włosów towarzyszącego menopauzie, najlepsze efekty przyniesie kompleksowe wzmacnianie włosów. Mowa o normalizacji poziomu estrogenów we krwi z wykorzystaniem hormonalnej terapii zastępczej, a także stosowaniu odpowiedniej diety. Równie ważna jest pielęgnacja włosów i poddawanie ich profesjonalnym zabiegom w gabinecie medycyny estetycznej. Jak wzmocnić włosy po 50 – tce?

Najskuteczniejsze zabiegi na włosy, przynoszące doskonałe efekty w postaci ograniczenia wypadania włosów i stymulowania ich wzrostu to karboksyterapia, zabiegi z osoczem bogatopłytkowym oraz fibryną. Karboksyterapia https://neonia.com.pl/kosmetyka-pielegnacyjna/karboksyterapia/ na włosy polega na śródskórnym wprowadzeniu dwutlenku węgla. Takie nakłuwanie skóry głowy prowadzi do pobudzenia krążenia krwi w skórze głowy, dzięki czemu mieszki włosowe są lepiej dotlenione i odżywione. Ponadto stymulowane jest powstawanie nowych naczyń krwionośnych, a także syntezy włókien kolagenowych i elastynowych. Ostatecznie włosy są mocniej zakotwiczone w skórze głowy, ponadto zwiększa się tempo ich wzrostu.

Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/osocze-bogatoplytkowe/ i fibryną polegają na ostrzykiwaniu skóry głowy materiałem biologicznym pobranym od pacjenta. Na drodze odwirowania próbki krwi otrzymywane jest osocze bogatopłytkowe bądź fibryna, czyli koncentrat cennych związków odżywczych, czynników wzrostu, płytek krwi. Przewaga fibryny nad osoczem bogatopłytkowym polega na uzyskaniu trójwymiarowej struktury, sprzyjającej znacznej koncentracji związków czynnych oraz ich stopniowego uwalniania. Tak skoncentrowane związki stymulujące naturalne procesy regeneracyjne oddziałują na skórę głowy na drodze kompleksowej stymulacji mieszków włosowych. Indukowanie komórek macierzystych prowadzi do ograniczenia wypadania włosów, ich zagęszczenia i pogrubienia, a także zwiększenia tempa wzrostu. Jeśli zatem pojawi się łysienie menopauzalne, leczenie osoczem bogatopłytkowym w połączeniu z fibryną bogatopłykową to strzał w dziesiątkę.

Każdego z nas może dotknąć przerzedzenie włosów; menopauza to tylko jedna z wielu przyczyn. W przypadku nadmiernego wypadania włosów zabiegi medycyny estetycznej umożliwiają skuteczne i bezpieczne leczenie łysienia. Wymagana jest seria kilku zabiegów karboksyterapii, fibryny czy osocza bogatopłytkowego na skórę głowy. Zabiegi nie prowadzą do pojawienia się powikłań, nie jest wymagana rekonwalescencja po zabiegu czy przestrzeganie specjalnych zaleceń pozabiegowych. Możliwe jest zastosowanie miejscowego znieczulenia, co całkowicie eliminuje ewentualny dyskomfort mogący towarzyszyć zabiegowi. Po zakończeniu takiej terapii zauważalne jest kompleksowe wzmocnienie włosów i przerzedzenie fryzury. Oczywiście kobiety w okresie menopauzy nie muszą czekać na pojawienie się problemów z włosami – warto zastosować zabiegi na łysienie profilaktycznie. Zminimalizuje to negatywny wpływ zaburzeń hormonalnych na włosy i pozwoli zachować nienaganną fryzurę.

Źródło klinika medycyny estetycznej i laseroterapii Neonia

 

Czytaj także

3 komentarze

Marta 19 lipca 2019 - 18:11

Moje włosy są bardzo słabe. Próbowałam wszystkiego i to nic nie daje 🙁

Reply
Kaja 21 lipca 2019 - 13:50

Hej! ?
Mogę Ci polecić suplement (biotynę), która wpływa na kondycję włosów tym bardziej latem, gdy się przesuszają lub są osłabione po farbowaniu / złej diecie. Wiadomo, że potrzeba też witamin i dobrego szamponu, ale po biotynie widać dużo nowych, małych babyhair

Reply
Alicja 2 marca 2021 - 15:20

Ja ratunek znalazłam u Pani Marleny z salonu Gnatyshyn. Do dziś nie wiem jak ona to zrobiła, ale takie zabiegi zastosował, że moje włosy teraz są zdrowe i silne. Dobry fachowiec to skarb.

Reply

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Informujemy Cię, że przetwarzamy Twoje dane osobowe. Zanim zaczniesz przeglądać naszą stronę, prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami. Akceptuję Więcej