Endokrynolog jest lekarzem, który ukończył studia medyczne, a także odpowiednią specjalizację. Jego praca polega na kontakcie z pacjentami, diagnozowaniu chorób i wdrażaniu odpowiedniego leczenia. Jakimi dokładnie chorobami zajmuje się endokrynolog i kiedy należy się do niego zgłosić?
Lekarz od hormonów
Większości z nas endokrynolog kojarzy się z problemami hormonalnymi. Rzeczywiście, jest to specjalista, który zajmuje się układem dokrewnym, a więc gruczołami wydzielania wewnętrznego. Ich dysfunkcja powoduje pojawianie się zaburzeń hormonalnych, które mają wpływ na funkcjonowanie wielu układów, w tym najczęściej na pracę:
- układu pokarmowego,
- układu rozrodczego,
- układu nerwowego,
- układu krwionośnego.
Podstawowym zadaniem endokrynologa jest przeprowadzenie z pacjentem wnikliwego wywiadu, za pomocą którego może on postawić diagnozę lub zdecydować o wykonaniu dodatkowych badań. Może on zlecać między innymi badanie krwi wraz z oznaczeniami poziomu hormonów czy USG. Po postawieniu diagnozy, endokrynolog wdraża odpowiednie leczenie, a więc zleca pacjentowi przyjmowanie medykamentów bądź innego rodzaju terapię. Zadaniem endokrynologa jest również kontrolowanie postępów leczenia. Schorzenia związane z nieprawidłową gospodarką hormonalną często wymagają długotrwałego leczenia, a czasami nawet wdrożenia dodatkowych działań terapeutycznych.
Kiedy i kto powinien udać się do endokrynologa?
W celu udania się do endokrynologa w ramach państwowej służby zdrowia, wymagane jest skierowanie. Wymóg ten nie dotyczy prywatnych przychodni czy gabinetów lekarskich. Najczęściej pacjent zostaje skierowany do endokrynologa przez innego specjalistę lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Często bowiem nie podejrzewamy, że dane schorzenie może mieć podłoże hormonalne.
Do endokrynologa możemy również udać się, jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy. Chora tarczyca może dawać wiele, niepokojących i co gorsza, nietypowych objawów. Niemniej jednak nieprawidłowy wynik badania krwi z oznaczeniem THS lub fT3 czy fT4 stanowi wyraźny sygnał, że potrzebna jest nam pomoc endokrynologa. Im szybciej się do niego zgłosimy, tym szybciej wdrożone zostanie odpowiednie leczenie.
Pacjentami endokrynologów często zostają także osoby, które borykają się z problemem niepłodności bądź z cukrzycą. Warto jednak pamiętać o wyborze dobrego specjalisty, który będzie w stanie postawić trafną diagnozę, a także kompleksowo podejdzie do każdego pacjenta. Chcąc skorzystać z pomocy dobrego endokrynologa, warto zapoznać się z ofertą przychodni Innova-Med, która dostępna jest na stronie internetowej https://innova-med.pl/.
Należy przy tym pamiętać, że czas oczekiwania na wizytę w prywatnym gabinecie jest o wiele krótszy, niż jeśli chcemy udać się do endokrynologa w ramach NFZ. Tymczasem pacjent, który boryka się z problemami hormonalnymi, potrzebuje otrzymać pomoc w krótkim czasie. Szybkie podjęcie leczenia znacznie zwiększa skuteczność terapii, a także może skrócić czas jej trwania.