Żylaki są częstą dolegliwością, którą zaliczamy do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Problem dotyczy głównie osób starszych i częściej pojawia się u kobiet. Co sprzyja powstawaniu żylaków? Jak temu zapobiegać? Sprawdź!
Pierwsze objawy żylaków
Początkowe oznaki niewydolności żył powierzchownych pojawiają się najczęściej w okolicy 50. roku życia. Co powinno przykuć Twoją uwagę?
- uczucie ciężkości nóg;
- pajączki naczyniowe – drobne naczynka prześwitujące przez skórę;
- mrowienie, drętwienie, bóle nóg;
- skurcze łydek;
- obrzęki kończyn dolnych.
Te objawy mogą wyprzedzać pojawienie się żylaków, czyli poskręcanych i zapętlonych żył. Ich kolor może nie różnić się od koloru skóry, ale często żylaki przybierają ciemnoniebieską lub ciemnofioletową barwę. [1]
Żylaki – czynniki ryzyka
Na wystąpienie żylaków wpływ mają czynniki genetyczne. Jeśli z tym problemem borykali się Twoi rodzice lub rodzeństwo, to z dużym prawdopodobieństwem prędzej czy później ta przypadłość dotknie również Ciebie. Ponadto do choroby żylakowej predysponuje palenie papierosów, otyłość, siedzący tryb życia, niska aktywność fizyczna, ciąża oraz operacje lub urazy nóg w przeszłości.
Żylaki – profilaktyka
Skoro wraz z upływem czasu zwiększa się ryzyko niewydolności naczyń i powstawania żylaków, przekroczenie progu 50. roku życia to najwyższa pora, żeby zadbać o zdrowie nóg. Co możesz zrobić?
- Prawidłowa masa ciała – zbędne kilogramy to dodatkowe obciążenie dla Twoich nóg. Staraj się utrzymywać wagę na zdrowym poziomie – tak, żeby indeks BMI (stosunek masy ciała w kilogramach do kwadratu wzrostu w metrach) wynosił 18,5-24,99.
- Dieta – powinna być zdrowa i dobrze zbilansowana. Unikaj soli, która może kumulować wodę w organizmie. Pamiętaj o odpowiedniej podaży białka i błonnika.
- Aktywność fizyczna – w powstawaniu żylaków duże znaczenie ma niewydolność pompy mięśni łydek. Aktywizuj mięśnie swoich nóg do pracy. Więcej ruchu stymuluje krążenie żylne. Możesz wypróbować nordic walking, tańczyć i pływać. Jeśli jesteś zwolennikiem maszyn, możesz ćwiczyć na stacjonarnym rowerku. Ważna jest regularność – trenuj minimum po 30 min 3 dni w tygodniu.
- Chłodne kąpiele lub prysznice – chłodna woda jest w stanie pobudzić krążenie. Unikaj saun i gorących kąpieli, które rozszerzają żyły i doprowadzają do zastoju krwi.
- Noś wygodne obuwie i ubrania – uciskające szwy i materiały źle wpływają na kondycję naczyń żylnych. Zadbaj o dobre dopasowanie tych elementów garderoby.
Reaguj na objawy żylaków
Pojawienie się jakichkolwiek symptomów związanych z chorobą żylakową jest oznaką, że niewydolność naczyń rozpoczęła się i jeśli nie wdrożysz żadnych działań, będzie się rozwijać. Jeśli zauważysz pierwsze objawy niewydolności naczyń żylnych, zaopatrz się w żel z heparyną, który zmniejsza obrzęki nóg. Heparyna ma też korzystne działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne. W aptece są też dostępne preparaty z kasztanowcem lub arniką górską, znane z przeciwobrzękowego działania. [2] Ponadto wprowadź do codziennej rutyny działania profilaktyczne, mające na celu zapobieganie wystąpienia choroby i zatrzymanie jej postępu. Skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym, który zleci odpowiedni panel badań do oceny funkcji żył Twoich kończyn dolnych.
Bibliografia
[1] J. Raetz, M. Wilson, i K. Collins, „Varicose Veins: Diagnosis and Treatment”, afp, t. 99, nr 11, s. 682–688, cze. 2019.
[2] A. Sangita, M. Kodi S, M. Akoijam, A. Sangita, M. Malar, i K. Aathi, „Prevention of Varicose Veins Prevention of Varicose Veins”, wrz. 2018.