Jak prawidłowo zachowywać się na siłowni?

przez Beauty-Forum
Jak prawidłowo zachowywać się na siłowni?

Regularne treningi na siłowni lub w klubie fitness to jeden z najlepszych sposobów na zdobycie doskonałej formy na lato. Każde miejsce ma jednak swój regulamin, którego należy bezwzględnie przestrzegać. W ten sposób każdy trening będzie miły i przyjemny, zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego otoczenia. Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo zachowywać się na siłowni.

Jak ubrać się na siłownię?

Siłownia to bez wątpienia miejsce, w którym buduje się swoją formę. Nie trzeba więc posiadać idealnej sylwetki lub muskulatury, ważne jednak, by ubierać się estetycznie. Wylewające się fałdki, boczki czy uwypuklone przez źle dobrane ubranie krągłości niekoniecznie są miłym widokiem dla innych, o czym należy pamiętać. Najważniejsze jest jednak, by ubrania treningowe były wygodne i nie ograniczały ruchów. Szczególną uwagę poświęcić należy butom, które są niezwykle istotne na siłowni. Buty sportowe męskie należy dobierać do rodzaju aktywności wykonywanej podczas treningu. W przypadku cardio i innych ćwiczeń biegowych doskonale sprawdzą się sportowe buty do biegania z miękką amortyzującą podeszwą. Nie są one jednak dobrym rozwiązaniem podczas treningu dolnych partii ciała, przy których znacznie bardziej pożądana będzie twarda podeszwa, zapewniająca stabilizację. Pewnym kompromisem, który łączy dobrą amortyzację ze stabilizacją, są natomiast buty do cross-fitu. To właśnie te modele wybierają najczęściej osoby regularnie ćwiczące na siłowni.

Przestrzegaj zasad higieny

Kluby fitness oraz siłownie to miejsca, w których ćwiczy wiele osób jednocześnie, co nierozerwalnie łączy się z dużą ilością potu. Jest to całkowicie naturalne, ale w takich miejscach szczególną uwagę warto poświęcić higienie.  Zmiana ubrań po każdym treningu oraz używanie antyperspirantu jest obowiązkowe dla wspólnego komfortu. Nie wolno zapominać, że siłownia jest przestrzenią dla wszystkich osób w niej przebywających i każdy powinien czuć się w niej komfortowo. Bardzo ważną kwestią jest także używanie ręczników podczas korzystania z ławeczek oraz innych sprzętów. Dzięki tej praktyce po skończonym treningu sprzęt zwyczajnie nie będzie przepocony i gotowy do użytkowania przez następną osobę. Większość klubów wyposażona jest także w papier ręcznikowy oraz płyn do dezynfekcji, którym należy przetrzeć uchwyty po zakończeniu treningu. Nikt z nas nie chciałby przecież korzystać z przepoconego sprzętu.

Trzymaj się zasad dobrego wychowania

Podczas treningów nie wolno zapominać, że siłownia jest miejscem publicznym i obowiązują na niej dobrze znane wszystkim zasady. Jedną z nich jest witanie się oraz pożegnanie z innymi trenującymi, a także z personelem. Dzięki stosowaniu tej podstawowej zasady można w bardzo łatwy sposób zawrzeć nowe znajomości. Kolejną kwestią jest utrzymywanie porządku i odkładanie wszystkich sprzętów na miejsce. Ułatwi to innym trenowanie, a także oszczędzi pracy personelowi. Warto pamiętać także o ograniczeniu hałasu. Każdy chce spokojnie odbyć swój trening – głośne rozmowy przez telefon czy nadmierne sapanie lub wydawanie okrzyków podczas wykonywania ćwiczeń nie są więc wskazane.

Czytaj także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Informujemy Cię, że przetwarzamy Twoje dane osobowe. Zanim zaczniesz przeglądać naszą stronę, prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami. Akceptuję Więcej