Jak się przygotować do karmienia piersią?

przez Beauty-Forum
Jak się przygotować do karmienia piersią?

Szykujesz się do przyjęcia malucha w swoim domu i zastanawiasz się, o jakich kwestiach poza organizacją przestrzeni, powinnaś pamiętać? Jednym z ważniejszych elementów jest przygotowanie się do karmienia piersią. Dowiedz się, co warto wiedzieć na ten temat i zapewnij sobie spokój. 

Jak dbać o ciało przed porodem?

Ciało przyszłej mamy ze względu na specyfikę ciąży jest narażone na nieustanne zmiany fizyczne. Niezwykle istotne jest zadbanie o siebie w tym czasie, włączając w to higienę piersi, z którymi maluch będzie miał nieustanny kontakt zwłaszcza w trakcie pierwszych miesięcy życia. 

Przez cały okres trwania ciąży i tak samo po porodzie, należy dokładnie myć tę część ciała za pomocą wody. Po kąpieli niezbędne jest wysuszenie się, jednak w tej kwestii dobrze jest zachować szczególną ostrożność. Po porodzie wszelkie części ciała mogą być szczególnie wrażliwe na dotyk. W trakcie higieny warto zrezygnować z intensywnych żelów pod prysznic. Mogą one wysuszać brodawkę, co z kolei często powoduje różnego rodzaju mikrouszkodzenia. Jeśli jednak świeżo upieczona mama nie chce odstawiać na bok mydła, powinna ona sięgnąć po produkty o bezpiecznym dla wrażliwej skóry dziecka składem. W takim przypadku konieczne jest również bardzo dokładne opłukanie ciała, tak aby do buzi malucha nie przedostały się żadne szkodliwe składniki. 

Co robić, karmiąc piersią? 

O piersi karmiącej kobiety należy dbać ze szczególną ostrożnością. Młode mamy bardzo często zmagają się z takimi problemami jak np. sucha skóra, mikrouszkodzenia czy podrażnione brodawki. Warto zapoznać się z kilkoma czynnościami, które mogą przynieść ulgę i poprawić komfort takiej osoby. 

Środki nawilżające 

Kobietom, które zmagają się z suchą skórą na piersiach, lekarze zazwyczaj polecają stosowanie specjalistycznych balsamów. Warto pamiętać, że należy wybierać te, które przeznaczone są dla mam karmiących piersią. Ich skład powinien być bezpieczny dla dziecka. Bardzo często sięga się także po naturalne olejki nawilżające takie jak:

  • olej kokosowy,
  • olej migdałowy,
  • oliwa z oliwek.

Przed użyciem jakiekolwiek substancji tego rodzaju, należy dokładnie zapoznać się z ich zawartością, a także ze specyfiką stosowania. Na przesuszone brodawki świetnie sprawdza się również lanolina, która zazwyczaj dostępna jest we wszystkich aptekach. 

Nauka ssania piersi malucha

Przed mikrouszkodzeniami brodawek może uchronić odpowiednie przystawianie noworodka do piersi. Warto robić to pod odpowiednim kątem i w prawidłowych warunkach. Dawniej uważano, że pomocne może okazać się tzw. hartowanie piersi. Zbyt intensywne pocieranie, skręcanie czy naciąganie brodawek może jednak przynieść więcej szkód, niż zalet. Trzeba również wziąć pod uwagę, iż w czasie karmienia nie należy stosować specjalnych nakładek korygujących. Tego rodzaju postępowanie nie jest zatwierdzone przez specjalistów jako skuteczne i zdrowe. 

Stworzenie bezpiecznej przestrzeni do karmienia 

Odpowiednią pozycję zarówno mamie, jak i dziecku, zapewni przygotowanie sobie tzw. karmnika. Mowa tu zarówno o biustonoszu dostosowanym do specyfiki tej czynności, jak i samego miejsca, w którym będzie odbywało się karmienie malucha. W doborze prawidłowej bielizny może pomóc brafitterka. W przestrzeni dla mamy i jej pociechy powinny się natomiast znaleźć wygodne poduszki, kocyk czy nawet bujany lub stojące wygodny fotel. Wiele porad na temat rodzicielstwa zarówno dotyczących karmienia piersią, jak i innych obszarów z tym związanych, można znaleźć na blogu mamafizjoterapeuta.pl.

Czytaj także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Informujemy Cię, że przetwarzamy Twoje dane osobowe. Zanim zaczniesz przeglądać naszą stronę, prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami. Akceptuję Więcej