Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej – o tym warto wiedzieć

przez Beauty-Forum
Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej to nic innego, jak botoks – potoczna nazwa dla toksyny botulinowej, o której pewnie słyszałaś już wielokrotnie. Przez jednych demonozowana, przez innych doceniana… co warto wiedzieć na temat toksyny botulinowej i skąd czerpać sprawdzone informacje?

  1. Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej: czym jest i jak działa?
  2. Zastosowanie toksyny botulinowej
  3. Skąd czerpać rzetelną wiedzę na temat preparatu?

Medycyna estetyczne, do niedawna traktowana jak kaprys osób zamożnych, dzisiaj stała się naszym sprzymierzeńcem w walce z kompleksami. Wiemy o niej coraz więcej, coraz chętniej z niej korzystamy. Mamy też świadomość, że dobrze wykonany zabieg medycyny estetycznej daje bardzo naturalny efekt. Czy botoksu trzeba się bać?

1. Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej: czym jest i jak działa?

Toksyna botulinowa inaczej nazywana jest jadem kiełbasianym. Brzmi przerażająco? Spokojnie, chodzi po prostu o neurotoksynę, czyli białko hamujące przesyłanie impulsów w połączeniach nerwowo-mięśniowych.

Wstrzyknięcie botoksu powoduje rozluźnienie mięśni, przez co pokrywająca je skóra ulega wygładzeniu. Warto zaznaczyć, że botoks działa w tych miejscach, w których został on podany. To istotna informacja, ponieważ poprawnie wykonany zabieg nie narusza mimiki ani rysów twarzy, a efekty są naturalne. Po zabiegu toksyną botulinową twarz wygląda świeżo i atrakcyjnie.

2. Zastosowanie toksyny botulinowej

Zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej jest bardzo szerokie. Najbardziej pożądane efekty, związane z zastosowaniem toksyny botulinowej, to wygładzenie zmarszczek, rozluźnienie mięśni twarzy (żwacz, powieki), podniesienie brwi oraz kącików ust, zmniejszenie potliwości skóry, leczenie bóli napięciowych.

Działanie toksyny botulinowej utrzymuje się przez ok. pół roku (czasem krócej, czasem nieco dłużej). Natomiast pierwsze efekty zabiegu toksyną botulinową możemy zaobserwować już po upływie 3-5 dni.

3. Skąd czerpać rzetelną wiedzę na temat preparatu?

Internet dla wielu z nas stanowi główne źródło wiedzy, także na temat zabiegów medycyny estetycznej. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jednakże ci, którzy chcą zdobyć solidną wiedzę lub zrewidować dotychczasowe informacje, muszą sięgnąć po bardziej rzetelne źródła. Gdzie ich szukać?

Podręcznikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej (Gerhard Sattler, Bernard C. Kolster). Autorzy książki przekazują praktyczną wiedzę i dzielą się doświadczeniami wynikającymi z zabiegów toksyną botulinową. To szczególnie cenne dla lekarzy początkujących w medycynie estetycznej, a także osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę i nabyć nowe, poparte przykładami informacje.

Książka wyróżnia się sposobem zaprezentowania wiedzy specjalistycznej: autorzy w bardzo praktyczny sposób podeszli do danego zagadnienia. Przekazują wiedzę na temat zastosowania preparatu, dawek, a także miejsc iniekcji czy też spodziewanych rezultatów. Co ważne i cenne, w książce omówione zostały także możliwe działania niepożądane po podaniu toksyny botulinowej. Przeczytasz w niej, jak ich unikać i w jaki sposób sobie radzić, jeśli wystąpią.

W książce znajdziesz także toksynę botulinową w ciekawych materiałach graficznych, ilustracjach, fotografiach i filmach, co niezwykle ułatwia proces dydaktyczny.

Jeżeli szukasz książki, która w bardzo praktyczny sposób przekazuje rzetelną, popartą doświadczeniem wiedzę, pozycja Sattlera i Kolstera z pewnością Cię nie rozczaruje.

Czytaj także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Informujemy Cię, że przetwarzamy Twoje dane osobowe. Zanim zaczniesz przeglądać naszą stronę, prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami. Akceptuję Więcej