Cholina – wszystko co musisz wiedzieć na temat tej witaminy

przez Beauty-Forum
cholina

Cholina jest organicznym związkiem chemicznym, który kojarzony jest pod nazwą – witamina B4. Najczęściej spotykana jest w formie dwuwinianu choliny. Jej zadaniem jest uczestniczenie w tworzeniu oraz utrzymywaniu prawidłowej struktury komórki. Zwiększone zapotrzebowanie na tę witaminę może pojawić się u kobiet ciężarnych, sportowców, kobiet w okresie menopauzy lub osób nadużywających alkoholu.

Cholina pozytywnie wpływa na pracę wątroby. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat choliny, jak wyglądają niedobory choliny oraz jakie funkcje w organizmie pełni cholina, zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej.

  1. Co to jest cholina?
  2. Niedobór choliny – objawy
  3. Jak suplementować cholinę?

Co to jest cholina?

Cholina pełni ważną rolę w organizmie człowieka. Inaczej jest to witamina B4. Suplementacja choliny ważna jest wtedy, kiedy występują objawy niedoboru, a także w stanie wzmożonego napięcia nerwowego, podczas stresującego okresu w życiu. Jakie właściwości posiada cholina? Przede wszystkim pomaga utrzymać prawidłowy metabolizm homocysteiny i tłuszczów. Jest bardzo pomocna w odpowiednim funkcjonowaniu wątroby. Zażywana przez kobiety w ciąży może pozytywnie wpływać rozwój mózgu, rdzenia kręgowego i centralnego układu nerwowego płodu. Wspiera także transport substancji odżywczych do łożyska. Minimalizuje także ryzyko powstawania wad wrodzonych. Dodatkowo wspiera funkcje poznawcze. U dorosłych osób świetnie reguluje kwestie związane ze słabą pamięcią i obniżonym nastrojem. Wzmacnia efekty detoksu.  Uczestniczy w tworzeniu oraz utrzymywaniu prawidłowej struktury komórek.

Niedobór choliny – objawy

Jakie objawy niedoboru daje cholina, czyli witamina B4? Między innymi jej niedobór może skutkować nadmiernym gromadzeniem się cholesterolu i triglicerydów w wątrobie. Efektem może być stłuszczenie wątroby. Dodatkowo niski poziom choliny może rozregulować układ nerwowy, czynności serca oraz mieć negatywne skutki w postaci zaburzenia pracy mózgu. Może objawiać się to obniżoną koncentracją, trudnościami w skupieniu się, zmęczeniem, wahaniami nastroju.

Jak suplementować cholinę?

Cholinę można suplementować naturalnie. Jest obecna w drożdżach, pszenicy, mają ją też kiełki pszenicy. Znajdziesz ją także w rybach, orzechach i wołowinie, a także podrobach. Cholina ma ogromne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, dlatego czasami suplementacja witaminy B4 naturalnie może nie być wystarczająca. Warto zadbać wtedy o dodatkową suplementację, w postaci wysokiej jakości preparatów.

Czytaj także

1 - komentarzy

Wiolka 14 września 2021 - 17:57

O nie wiedziałam, że jest w orzechach 🙂 . Człowiek się zawsze może czegoś ciekawego dowiedzieć. Teraz będę chętniej po nie sięgała, tym bardziej, że wiele mi mówi, że może mi jej brakować.

Reply

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Informujemy Cię, że przetwarzamy Twoje dane osobowe. Zanim zaczniesz przeglądać naszą stronę, prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami. Akceptuję Więcej