Gwiazdki hotelowe – co oznaczają?

przez Beauty-Forum
Gwiazdki hotelowe

Co właściwie oznaczają tajemnicze gwiazdki hotelowe? Rozwieję te wątpliwości raz na zawsze – zapraszam do mojego mini przewodnika. Aby skutecznie zająć się klasyfikacją, należy najpierw wyjaśnić czym charakteryzuje się hotel.

Czym musi charakteryzować się hotel i czym są gwiazdki hotelowe

Otóż pod tym pojęciem kryje się budynek usługowy posiadający więcej niż 10 pokoi – według polskiego prawa. Dla porównania, aby otworzyć pensjonat, musimy dysponować co najmniej siedmioma pokojami. Oczywiście standardy dla poszczególnych krajów różnią się nieznacznie, jedynym określonym typem charakteryzują się hotele należące do HOTREC – w wol. tłum. Europejskiego Związku Gwiazdek Hotelowych. Tam wytyczne są nieco bardziej rygorystyczne, a i poziom obiektu jednogwiazdkowego dużo wyższy niż w Polsce.

Standaryzowanie sieciówek

Większość hoteli sieciowych ma standardowo przyznane gwiazdki, oznacza to, że jadąc do każdego miejsca na kuli ziemskiej w hotelach danej marki możemy spodziewać się identycznych warunków – takie ramy obowiązują np. w zawsze czterogwiazdkowym Novotelu. Wyjątkiem od tej reguły może być np. miejsce mojej obecnej rezydentury – “Mercure Lisboa Hotel” w Lisbonie. Ten akurat ma cztery gwiazdki, jednak każdy hotel z linii Mercure różni się od siebie w zależności od położenia geograficznego – gratka dla ludzi ceniących różnorodność kulturową.

1 gwiazdka

Według HOTREC w hotelu jednogwiazdkowym, czyli klasy turystycznej, każdy pokój powinien mieć łazienkę, kolorowy telewizor, środki czystości, stół, krzesło i łóżko – sprzątanie odbywa się codziennie. Do dyspozycji ogólnej mamy telefon, telefaks, depozyt, duże śniadanie, pełną obsługę w recepcji oraz  dostęp do jedzenia i picia.

2 gwiazdki

Do wszystkich dóbr zapewnionych nam przez jedną gwiazdkę możemy dodać: bufetowe śniadanie, lampkę przy łóżku, żel pod prysznic lub płyn do kąpieli, ręczniki, półkę w łazience. Czeka na nas rozszerzona oferta produktów sanitarnych (szczoteczki do zębów, pasta) – za to wszystko możemy zapłacić kartą.

3 gwiazdki

Jak wyżej, do pozostałych pewniaków doliczmy sobie otwartą 14 godzin recepcję, jednak dostępną 24 na dobę pod telefonem, pracowników dwujęzycznych (angielski i niemiecki), obsługę bagażu, napoje w pokoju, telefon i internet, ogrzewanie w łazience, suszarkę do włosów, garderobę, lustro, miejsce na bagaże, przybory  do szycia, do czyszczenia butów, pranie i prasowanie na prośbę klienta, dodatkowe poduszki i koce… Robi się ciekawie, prawda?

4 gwiazdki

W hotelu czterogwiazdkowym spodziewać się możemy dodatkowo karty menu podawanej do pokoju, tapicerowanych mebli (sofa, krzesło), dużej gamy produktów kosmetycznych, szlafroka i kapci, terminala internetowego, 24-godzinnej dostawy napoi na żądanie oraz czynnej 18 godzin recepcji.

5 gwiazdek

Recepcja w takim jest otwarta 24 godziny na dobę, a personel jest multilingwistyczny. Śmiało korzystać możemy z portierni, usług parkingowego i legendarnego konsjerża, który spełni każdą naszą zachciankę. Czeka na nas przestronny hol z barem, kwiaty lub personalne powitanie, komputer z internetem i sejf w pokoju, prasowanie oraz czyszczenie butów w ciągu godziny, ścielenie łóżka w godzinach wieczornych.

Nietypowy rating

Dla ciekawostki dodam, że jest kilka hoteli na świecie, które w swej nazwie posiadają 7 gwiazdek, np. Burj Al Arab w Dubaju, który do dyspozycji gości oddaje kilkupiętrowe apartamenty ze złoceniami na klamkach i dodatki złotych płatków w jedzeniu… W miejscowości Teufen w Szwajcarii znajduje się zaś przybytek nazywany “Zero Star Hotel”. Goście mają tu niepowtarzalną przyjemność spędzenia nocy w byłym bunkrze przeciwnuklearnym. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Dodatek “S”

Jeśli hotel wykracza poza standardy, ale nie ma wystarczających powodów, by dodać gwiazdkę, do ich liczby dopisuje się “S” – od słowa superior, które oznacza “wyższy ” – wówczas możemy dopytać, jakież to dodatkowe atrakcje czekają nas w danym miejscu.

Wybierajmy z głową

Oczywiście standard i ilość gwiazdek  przekłada się na cenę, ale kiedy już się wie o co chodzi, to można rozsądnie wybrać interesującą nas formę wypoczynku. Mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości.

Czytaj także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Informujemy Cię, że przetwarzamy Twoje dane osobowe. Zanim zaczniesz przeglądać naszą stronę, prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami. Akceptuję Więcej