Zamiast toniku – woda z szałwii i aloesu

przez Beauty-Forum
Szałwia i aloes

Woda z liści szałwii lekarskiej czy aloesu zwyczajnego jest alternatywą dla tradycyjnych toników do twarzy, które mogą zawierać sztuczne składniki i zatykać pory. Nasza cera po ich użyciu jest oczyszczona, odświeżona i nawilżona. Poza tym szałwia i aloes łagodzą podrażnienia i stany zapalne, a także zwalczają bakterie i wolne rodniki.

Szałwia lekarska.

Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa salvere, czyli leczyć. Ze względu na bogactwo związków czynnych – liście szałwii lekarskiej (Salvia officinalis), są od wieków jednym z najczęściej stosowanych leków roślinnych. Wykorzystuje się ich działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i ściągające. Popularność tej rośliny nie wynika z chwilowej mody, lecz opinii o skuteczności, która przekazywana jest od pokoleń.

Cenne składniki szałwii.

Do najważniejszych składników szałwii lekarskiej zaliczamy:

 • garbniki, które działają antyseptycznie i ściągająco
 • fenolokwasy – zwalczają wolne rodniki, a także złuszczają i rozjaśniają cerę
 • flawonoidy – wykazujące działanie przeciwzapalne, detoksykujące i przeciwutleniające
 • saponiny, które ułatwiają wchłanianie pozostałych składników czynnych.

Zastosowanie hydrolatu z szałwii.

Delikatna woda z liści szałwii może być stosowana jako tonik lub mgiełka odświeżająca. Zaleca się ją po wieczornym zmyciu makijażu – aby odświeżyć skórę i przygotować ją do nałożenia kremu lub oleju (wówczas zawarte w nich substancje czynne lepiej się wchłoną). Hydrolat z liści szałwii lekarskiej charakteryzuje się pH podobnym do pH skóry, dzięki czemu przywraca naturalną równowagę. Poza tym reguluje wydzielanie sebum i delikatnie zwęża pory.

Do jakiej cery?

Woda z liści szałwii lekarskiej przeznaczona jest do cery:

 • podrażnionej (ze względu na działanie łagodzące i przeciwzapalne)
 • suchej i popękanej, gdyż zwiększa stopień jej nawilżenia
 • trądzikowej (właściwości antybakteryjne i odkażające)
 • normalnej i dojrzałej, gdyż zawiera antyoksydanty i związki, które wyrównują pH.

Aloes zwyczajny.

Również od czasów starożytności, znane są drogocenne właściwości aloesu zwyczajnego (Aloe vera), który nazywany jest także aloesem barbadoskim (Aloe Barbadensis). Grecy i Rzymianie przypisywali mu właściwości wzmacniające włosy oraz skórę, natomiast Indianie – działanie odmładzające.

Jakie składniki zawiera aloes?

Roślina ta znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetologicznym, ze względu na zawartość licznych:

 • witamin (B1, B2, B6, B12, B3, E, C)
 • mikroelementów (sód, potas, magnez, wapń, żelazo)
 • a także aminokwasów, enzymów czy saponin.

Jak działa woda aloesowa?

Do oczyszczania i regeneracji naszej cery zalecana jest również woda, którą wytwarza się z liści aloesu zwyczajnego. Jest ona znana z właściwości nawilżających, łagodzenia podrażnień i poparzeń słonecznych, a także z przyspieszania gojenia ran. Poza tym wzmacnia strukturę skóry, gdyż stymuluje syntezę kolagenu.

Jaki rodzaj cery?

Hydrolat z liści aloesu, który również jest dostępny na marokosklep.com, zaleca się dla wszystkich rodzajów skóry. Zwłaszcza dla:

 • wymagającej i problematycznej
 • wrażliwej
 • przesuszonej
 • a także bezpośrednio po opalaniu.

Naturalny osad.

Ze względu na naturalne pochodzenie, woda aloesowa może ulec zmętnieniu. Na dnie butelki pojawia się wówczas osad. Jest to uwarunkowane obecnością w hydrolacie – miąższu i kawałeczków aloesu. Jednak proces ten nie wpływa na właściwości produktu.

Cechy wspólne szałwii i aloesu.

Warto zwrócić uwagę na właściwości, które są wspólne dla tych obydwu roślin. Zarówno szałwia, jak i aloes, są bogatymi źródłami antyoksydantów, które chronią przed negatywnym działaniem wolnych rodników, a co za tym idzie – zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry. Obie wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Hydrolaty z liści szałwii lub aloesu mogą być stosowane jako:

 • tonik, który nanosimy na skórę, za pomocą płatka kosmetycznego
 • mgiełka odświeżająca, którą spryskamy twarz.

Czytaj także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Informujemy Cię, że przetwarzamy Twoje dane osobowe. Zanim zaczniesz przeglądać naszą stronę, prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami. Akceptuję Więcej